Полная версия
Воинский учет, призыв, уклонение от службы, дезертирство, неисполнение приказа.

Re: Повістка у воєнкомат


Zateckiy писал(а):Доброго дня, Гліб Миколайович!

Вдячний Вам за створення цього форуму.

В мене і брата є питання стосовно мобілізації. Опис нашої ситуації наводжу нижче (я № 1, він № 2).

1) Прийшла повістка на роботу. На підприємстві, де я працюю, виклик до воєнкомату отримали. Директор та відділ кадрів хочуть вручити це повідомлення своїм працівникам (кожному своє). Чи можна відмовитись від підпису в повістці та її вручення?

Керівник підприємства, або інші уповноважені ним особи (зазвичай, співробітники відділу кадрів) зобов'язані на вимогу військових комісарів здійснювати своєчасне оповіщення військовозобов'язаних та призовників про їх виклик до військомату. Вказаний обов'язок закріплений пунктом 3.4. Наказу Міністра оборони України № 660 "Про затвердження Інструкції з організації ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах". Порушення директором підприємства правил військового обліку співробітників, або несповіщення їх про виклик до військкомату, тягне за собою адміністративну відповідальність керівника за статтею 211-4 КУпАП (штраф).

Враховуючи наведене вище, відмова від отримання повістки на підприємстві за місцем роботи має наслідком складання відповідного акту. Вказаний документ є достатньою підставою для притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від мобілізації. Відсутність медичної комісії та визнання придатним до військової служби, всупереч думки деяких юристів, не є перешкодою для призначення покарання за статтею 336 Кримінального кодексу України. Це підтверджується вироком районного суду Дніпропетровської області у справі № 195/1310/14-к (законність перевірена та підтверджена апеляційною інстанцією), згідно якого військовозобов'язаного було засуджено до 2-х років позбавлення волі на підставі Акту "Про відмову від отримання повістки".

Zateckiy писал(а):2) Принесли повістку у військомат додому, за місцем проживання-прописки. До цього знайшов виклик до військового комісаріату в поштовій скриньці. В обох випадках за отримання повідомлень не розписувався. Чи можуть відкрити кримінальну справу за ухилення від мобілізації?

P.S. В армії не служив. Навчався на військовій кафедрі, але не закінчив через відрахування.

Нез'явлення до військкомату за викликом передбачає можливість відкриття кримінального провадження. Більше того, такий обов'язок прокурора (слідчого), в разі отримання заяви воєнкома про ухилення від мобілізації, передбачений частиною 1 статті 214 КПК України. Але це не означає автоматичного визнання особи винною. Кримінальна справа за ст. 336 КК відкривається для встановлення наявності або відсутності умислу на уникнення призову до ВСУ незаконним способом. Значення має багато речей: від формулювання виклику (для уточнення облікових даних або за мобілізацією), до порядку його вручення та показів свідків. Детальна інформація з цього питання наведена в профільній темі мого форуму про ухилення від мобілізації.

Адвокат по военным делам, уголовному праву:
Глеб Николаевич Дубров (св-во ООКА № 1894)


Лист з військкомату (ухилення від мобілізації)


Глібе Миколайовичу, вчора сталося те, про що Ви попереджали в своєму останньому повідомленні. Отримав лист з військомату з заявою до прокурора про відкриття кримінальної справи за ухилення від мобілізації за статтею 336 КК України. Також воєнком просить внести мене до Реєстру громадян, які ухиляються від військової служби та оголосити у розшук (я так розумію - це наслідки потрапляння в "чорні списки" військовозобов'язаних).

Порадьте, будь ласка, що робити в цій ситуації і як себе вести далі?
Чи буде військкомат шукати мене після завершення мобілізації?

Дякую за допомогу.

Re: Лист з військомату (ухилення від мобілізації)


Zateckiy писал(а):Порадьте, будь ласка, що робити в цій ситуації і як себе вести далі?

Ви не вказали суттєві обставини, які передували надходженню вищевказаного листа з військового комісаріату. Зокрема, чи була повістка отримана під розпис, якщо ні - то чи складався акт про відмову в її отриманні. Проте ці деталі недоречно обговорювати на форумі, оскільки деякі поради я не можу надавати в публічному режимі зі зрозумілих причин.

Для кращого розуміння ситуації, раджу ознайомитись з розділом мого форуму, який присвячено правовим аспектам притягнення до відповідальності за ст. 336 Кримінального кодексу. Аналогічні листи з військкомату вже розглядались в цій темі. Якщо ж буде потрібна більш детальна консультація в індивідуальному порядку, мій e-mail вказано нижче.

Zateckiy писал(а):Чи буде військкомат шукати мене після завершення мобілізації?

Так, розшук ухилянтів не припиняється після закінчення мобілізації.

Кримінальна справа за ст. 336 КК


Доброго дня!

Чи можливо припустити, що у разі добровільної появи ухилянта у військоматі (під час мобілізації) та згоди пройти медичну комісію, кримінальна справа буде закрита "за згодою сторін"?

Але якщо це станеться після офіційного завершення мобілізації (або чергової її хвилі) - такого "легкого" варіанту вже не буде і залишиться тільки суд, з високою ймовірністю ув'язнення?

Re: Кримінальна справа за ст. 336 КК


mister_X писал(а):Чи можливо припустити, що у разі добровільної появи ухилянта у військкоматі (під час мобілізації) та згоди пройти медичну комісію, кримінальна справа буде закрита "за згодою сторін"?

Це неможливо, оскільки вищевказана підстава (згода сторін) не передбачена частиною 1 статті 284 КК України, якою регламентовано вичерпний перелік обставин, за яких кримінальне провадження може бути закрите.

Слід зазначити, що в деяких випадках під згодою сторін мають на увазі угоду з прокурором при визнання винуватості - остання має своїм наслідком судимість, але дійсно може гарантувати відсутність позбавлення волі.

Мобілізація 2016


Вітаю.

Потрібна допомога та консультація юриста з військового права. Цікавить мобілізація 2016 року. Сьогодні приходили з військкомата з поліцією (дільничний). Вручали повістки та перевіряли, хто живе без прописки, знімає квартиру і т.п. У розмові сусідам пояснили, що йде відновлення на військовому обліку і підготовка до оголошення мобілізації 2016.

Жінка вагітна. Крім того, є малолітня дитинка. Чи мають право направити на медкомісію та призвати до ЗСУ? Яке покарання за проживання не за місцем приписки?

Re: Мобілізація 2016


Kiev-lyanin писал(а):Чи мають право направити на медкомісію та призвати до ЗСУ?

Зараз відбувається підготовка проведення мобілізації в 2016 році. У зв'язку з цим здійснюється оновлення та звірка облікових даних військовозобов'язаних і осіб, які за віком та станом здоров'я можуть ними бути. Перша обставина є ключовою для визначення можливості бути призваним за мобілізацією. Отже, коли граничний вік перебування в запасі не досягнуто, направлення на проходження медичного огляду для встановлення ступеню придатності до військової служби є законним. Виняток складають випадки, коли особа була виключена з військового обліку за рішенням ВЛК на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". При цьому слід розуміти, що це визначення не є тотожним терміну "зняття з в/о" - вони мають різні правові наслідки. В останньому випадку поновлення на військовому обліку зустрічається досить часто.

Що стосується підстав для звільнення від мобілізації - вищевказані обставини не дають право на відстрочку. Друга з них може бути застосована лише за певної умови - самостійне виховання дитини.

Kiev-lyanin писал(а):Яке покарання за проживання не за місцем приписки?

Такі дії військовозобов'язаного, в контексті воєнного права, містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210 КУпАП. Детальніше про відповідальність - в розділі про військовий облік. Крім цього, при відсутності прописки протягом тривалого часу, вбачається порушення правил реєстрації за місцем проживання (подробиці також у вказаній темі).

Индивидуальная консультация:
e-mail doubrov@gmail.com
(стоимость уточняйте)


1, 2, 3, 4, 5